Kontrola sylwetki
IGOR DZIERŻANOWSKI • dawno temu • 3 komentarzeJeżeli ktoś trenuje, dba o siebie, interesuje się tym co dzieje się z jego ciałem, warto jest dokonywać regularnych pomiarów masy ciała, wzrostu (o ile jeszcze rośniemy), obwodów oraz składu ciała. Zapisywać te parametry a dodatkowo można w łatwy sposób tworzyć na komputerze wykresy, aby łatwiej i na jednym obrazku widzieć postępy na przestrzeni czasu. Takie pomiary można robić samemu lub jeżeli chcemy skorzystać z bardziej profesjonalnego sprzętu (np. jeżeli chodzi o analizator składu ciała) i samemu się tym wszystkim nie zajmować, to robić takie pomiary np. u dietetyka sportowego.
Masa ciała
Warto dokonywać regularnych pomiarów masy ciała, zwłaszcza jeżeli np. chcemy w jakiś sposób ją zmienić (schudnąć lub przytyć), ale nie powinniśmy się ważyć zbyt często. Optymalnie będzie wybrać jeden dzień w tygodniu i dokonywać pomiarów rano na czczo, w samej bieliźnie i najlepiej, aby dzień wcześniej wieczorem nie było jakiegoś bardzo ciężkiego treningu.
Należy pamiętać, że masa ciała w ciągu dnia się zmienia, a wahania mogą być rzędu ok 2 kilogramów dlatego ważenie się kilka razy w ciągu dnia lub dokonywanie pomiaru o innej porze niż rano przed śniadaniem, może nie mieć sensu.
Analiza składu ciała, pomiary obwodów, wzrost
Wymienione parametry, tak jak samo ważenie, również dobrze jest robić rano na czczo, ale w tym przypadku wystarczy powtarzać takie pomiary mniej więcej raz w miesiącu. Cztery tygodnie to okres w którym można zauważyć już pewne zmiany zarówno w składzie ciała jak i w obwodach. Zbyt częste wykonywanie tych pomiarów może mijać się z celem, z racji tego że możemy obserwować zbyt małe zmiany i ciężko będzie nawet stwierdzić czy to błąd pomiarowy czy rzeczywiście coś się zmieniło.
Do badania progresu np. podczas redukcji tkanki tłuszczowej, prócz analizy składu masy ciała i pomiarów obwodów, może służyć także fałdomierz. Jest to dość mało popularne urządzenie z racji stosunkowo niskiej dostępności sprzętu jak i sporej niedokładności pomiarów, ale możemy porównywać dodatkowo zmiany w naszych fałdach skórnych, a także wyliczyć szacunkowo zawartość tkanki tłuszczowej.
Analiza składu masy ciała
Najpopularniejszą i najbardziej dostępną metodą pomiaru jest BIA – impedancja bioelektryczna. Pomiar polega na przepływie prądu o niskim natężeniu między elektrodami, które stykają się z naszymi kończynami. Mierzona jest oporność tkanek, a autorski program producenta wylicza ilości poszczególnych składowych naszego ciała (tkanka tłuszczowa, beztłuszczowa masa ciała, masa mięśniowa, woda).
Można spotkać różnego rodzaju sprzęty działające na zasadzie BIA, warto jednak wybierać takie, gdzie każda kończyna ma kontakt z elektrodą (stoimy i trzymamy uchwyty lub elektrony są przyklejone do kończyn), to daje większe prawdopodobieństwo, iż pomiar będzie dokładny i będzie bardziej odzwierciedlał stan rzeczywisty.
Niestety nigdy nie można do takiego pomiaru podchodzić ze 100% zaufaniem, a nawet można powiedzieć, że warto się tu zastosować do zasady tzw. ograniczonego zaufania. Analizatory z wyżej półki najczęściej dają powtarzalne wyniki, posiadają większą ilość częstotliwości przepływu prądu i są w miarę dokładne, ale mimo to nigdy nie można zagwarantować, że wynik odzwierciedla w 100% to co znajduje się w naszym ciele.
Zobacz także: Dlaczego zima to najlepszy czas na budowanie masy mięśniowej?
Jednakże warto takie pomiary robić, aby kontrolować tendencję i obserwować zmiany w cyferkach (co motywuje i daje dodatkowe dane do kontrolowania naszych postępów), tylko należy pamiętać, że najlepiej jest wykonywać pomiary w podobnym stanie fizjologicznym organizmu oraz najlepiej na dokładnie tej samej maszynie.
Jak przygotować się do całego zestawu pomiarów?
Najlepiej jest być na czczo lub ok 4h po ostatnim posiłku. Na ok 12h przed pomiarami nie wykonywać intensywnych treningów, a także unikać spożywania kawy, alkoholu, napojów energetycznych, nadmiernej ilości herbaty, naparów z ziół, suplementów przedtreningowych czy innych produktów/napojów/substancji, które mogą wpływać między innymi na zawartość wody w organizmie.
Do pomiarów dobrze jest podchodzić wypróżnionym, w samej bieliźnie, a także nie wykonywać ich w czasie menstruacji (ze względu na ewentualne wahania ilości wody). Co do samej analizy składu ciała, coś na co warto zwrócić uwagę i może się to wydawać oczywiste, ale z doświadczenia wiem, że jak ktoś wykonuje analizę samemu np. w jakimś fitness klubie to nie koniecznie się do tego stosuje, mianowicie elektrody muszą mieć bezpośredni kontakt z naszym ciałem – czyli np. w opcji, gdy stoimy na wadze to powinniśmy być boso.
Zobacz także: 5 sposobów na przyrost masy ciała w zdrowy sposób
Warto jest także zdjąć biżuterię i zadbać, by elektrody były czyste. Wszystkie te zalecenia odnośnie przygotowania się do pomiarów mają spowodować, że będziemy je robić w podobnym stanie fizjologicznym organizmu – o ile będziemy się tych zaleceń trzymać za każdym razem – a to spowoduje że będą stosunkowo dokładne.
Igor Dzierżanowski
www.dietetyk-sportowy.pl
www.CPS.waw.pl
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze